Fascynujące Fakty O Złocie, Które Mogą Cię Zaskoczyć

Dlaczego złoto jest tak wyjątkowe?

Złoto od wieków fascynuje ludzi i utrzymuje swoje miejsce w naszych sercach. Ale dlaczego właśnie złoto? Dlaczego tak bardzo nas zachwyca? Czy jest wykorzystywane tylko w jubilerstwie? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych ciekawostek na temat złota znajdziesz poniżej.

Niezwykłe fakty o złocie

 1. Dotychczas na całym świecie wydobyto około 161 000 ton złota.
 2. Pierwsze wydobycie złota datuje się na 3000 lat p.n.e., a pierwsze złote monety pojawiły się około 700 roku p.n.e.
 3. Większość złota na Ziemi powstała przez bombardowanie meteorytów ponad 4 miliardy lat temu.
 4. Złoto występuje praktycznie na całej powierzchni ziemi, na wszystkich siedmiu kontynentach.
 5. W Polsce również znajdują się złoża złota, a poszukiwania rozpoczęły się już w X wieku. Chociaż odkryte złoża nie są imponujące pod względem wielkości, głównie znajdują się w Sudetach, w paśmie górskim znanych jako Góry Złote.
 6. Szacuje się, że około 80% całkowitej ilości złota na świecie nadal pozostaje pod ziemią, a w oceanach może być aż 10 miliardów ton tego kruszcu.
 7. Złoto zajmuje 58. miejsce pod względem rzadkości wśród 92 naturalnie występujących pierwiastków odkrytych na Ziemi.
 8. Złoto jest jedynym metalem o naturalnym żółtym lub złotym odcieniu.
 9. Czyste złoto bez domieszek jest bardzo miękkie i można je niemal formować w dłoni. Dlatego do produkcji biżuterii używa się stopów złota, czyli mieszanki złota z innymi metalami, które je utwardzają.
 10. Największy samorodek złota, odkryty w Australii w 1869 roku, nosił nazwę “Welcome Stranger” i miał wymiary 25,4 cm na 63,50 cm przed przetopieniem.
 11. Do 1912 roku złote medale olimpijskie były wykonywane z czystego złota. Obecnie zwycięzcy otrzymują srebrne medale, które są pozłacane warstwą złota.
 12. Do 1961 roku większość walut światowych była oparta na standardzie złota. Ostatnim krajem, którego waluta była powiązana ze złotem, jest Szwajcaria.
 13. Standardowa wielkość sztabki złota, którą często widzimy w filmach, wynosi 17,78 cm na 9,2 cm na 4,44 cm. W rzeczywistości w branży używa się znacznie mniejszych tabliczek.
 14. Karat jest jednostką stosowaną do określania próby złota. Czyste złoto ma 24 karaty, a próba złota 585 odpowiada 14 karatom.
 15. Najdroższą monetą złotą na świecie jest Double Eagle z 1933 roku, która w 2002 roku została sprzedana za 7,59 miliona dolarów.
 16. Czyste złoto jest nietoksyczne i nie powoduje alergii ani podrażnień skóry.
 17. Symbol chemiczny złota to Au, pochodzący z łacińskiego słowa “Aurum”, co oznacza “świetlisty świt”.
 18. Złoto nigdy nie rdzewieje.
 19. Każdy z nas ma około 0,2 mg złota w swoim organizmie.
 20. Złoto ma szerokie zastosowanie nie tylko w jubilerstwie. Jest wykorzystywane do produkcji silników w samochodach F1, pokrycia hełmów i kombinezonów astronautów oraz powlekania szyb w kokpitach niektórych samolotów. Znajduje się także w przemyśle elektronicznym, a toną smartfonów zawiera 300 razy więcej złota niż 1 tona rudy złota.
 21. Złoto ma także właściwości lecznicze i pomaga w walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
 22. Istnieje fobia związana ze strachem przed złotem i złotymi przedmiotami, nazywana aurofobią.
 23. Złoto jest jadalne i bezpieczne dla zdrowia. W niektórych krajach arabskich popularne są desery i napoje z dodatkiem złota. Jednak cena jednego grama jadalnego złota przekracza 400 zł.

Złoto to nie tylko biżuteria

Złoto jest niezwykłe, a każdy, kto miał styczność z przedmiotami wykonanymi z tego kruszcu, doskonale to rozumie. Stanowi synonim luksusu i jest marzeniem wielu osób. Złoto ma szerokie zastosowanie nie tylko w jubilerstwie, ale także w przemyśle, medycynie i innych dziedzinach. To nie tylko błyskotka, ale również niezwykły pierwiastek, który zachwyca i oferuje wiele możliwości. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tych informacji spojrzysz na złoto z nowej perspektywy.

Podobne posty