Max-Ducourneau-6Uv43P1Eprk-Unsplash

Modny symbol – znaczenie kształtów najpopularniejszych motywów wykorzystywanych w biżuterii

Pewnie niejednokrotnie natrafili Państwo na popularne motywy wykorzystywane w projektach biżuterii i pojawiło się zasadnicze pytanie, co oznacza dany wzór. To, co oznaczają popularne symbole często sięga korzeniami bardzo głęboko, aż do tradycji dawnych kultur i pewnych rytuałów religijnych. Dla niektórych znaczenie symboli może wydawać się nieznaczące, ale dla znacznej grupy ludzi jest to kluczowy aspekt podczas wybierania biżuterii i pozwala na większe przywiązanie emocjonalne do przedmiotu. W biżuterii motywy symboliczne cieszą się dużym zainteresowaniem Klientów i Klientek ze względu na łatwość dopasowania ich do swoich potrzeb i estetycznych upodobań. Dla jednych osób symbol skrzydła anioła lub motyw z krzyżykiem będzie ważną częścią biżuterii i wymarzoną perspektywą prezentu. Inni nieprzekonani motywem skrzydeł anioła zwrócą się w stronę biżuterii sentymentalnej, która jest dla nich bardzo osobista i powiązana ze wspomnieniami, mogą być to propozycje biżuterii wykorzystujące symbol nieskończoności, symbol drzewa życia, czy niepozornego motylka lub piórka.

Symbole biżuterii – drzewo życia – symbol życia

W jubilerstwie od dawna chętnie wykorzystywano ten motyw o jakże szczególnej symbolice. Wiele kultur jego przedstawienie traktuje jako połączenie trzech światów: podziemia, ziemi i nieba. Każda z tych przestrzeni odpowiadała konkretnym częściom drzewa, czyli korzeniom, pniu i gałęziom. Drzewo dla wielu religii stanowiło miejsce znaczeń, do których stale się odwoływano i było obdarzone szacunkiem danej społeczności. Drzewo symbolizuje odradzający się cykl życia, nadzieję, macierzyństwo, radość i silną więź człowieka z naturą. Dla wielu osób ten aspekt jest szczególnie bliski, dlatego motyw drzewa życia użyty w biżuterii zdecydowanie zachęca do zakupu konkretnego modelu.

Jakie znaczenia przypisuje się czterolistnej koniczynie?

Częstym motywem wykorzystywanym w jubilerstwie jest motyw czterolistnej koniczyny. To najrzadziej spotykana odmiana koniczyny w przyrodzie. Doczekała się wielu interpretacji. Ale ta, która przyjęła się najbardziej i najczęściej można na nią natrafić to oczywiście symbol szczęścia. Zachodnia cywilizacja traktuje ją jako amulet, który z powodzeniem przyniesie szczęście w niedalekiej przyszłości. Jest zapowiedzią samych dobroci, dlatego też jest to bardzo popularny motyw, który sprawdza się idealnie w roli prezentu dla bliskiej osoby na nowy etap życia. Zwiastować ma samą pomyślność i sukces. Celtyckie wierzenia zakładały, że ta niezwykła roślina jest w stanie uchronić przed nadchodzącym złem. Każdy listek koniczyny oznacza coś innego: nadzieję, wiarę, miłość i szczęście.

Do jednych z najważniejszych przedstawicieli biżuterii sentymentalnej należy symbol serca

Symbol serca ma ogromny potencjał, ponieważ odnosi się nie tylko do łączącego ludzi silnego uczucia, ale także często pojawia się w kontekście przyjaźni, czy relacji łączącej członków rodziny, przykładowo: matkę z córką. Jak już wspomniano oczywiście serce symbolizuje miłość zakochanych, ale nie zapominajmy o tym, że może także symbolizować miłość matczyną, rodzicielską, czy tę, która łączy przyjaciół. Ten symbol może oznaczać niewinność, dobroć, czy zgodę. Zawieszka naszyjnika, która miała kształt serca wybierana była, jest i zapewne będzie dla ukochanej osoby jako gest świadczący o uczuciu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że symbolika miłosnej biżuterii to także kłódka, która występuje bardzo często w towarzystwie serca. Oznacza ona wierność i szacunek. To symbol miłości zamknięty w uroczym kształcie, który ma oznaczać silną więź.

Znak nieskończoności

Bardzo często obecną symbolikę wzorów biżuterii stanowi nieskończoność, która wygląda jak poziomo ustawiona ósemka. To talizman niezmienności, który pozwoli utrzymać sytuacje życiowe w jak najlepszym stanie. Symbol nieskończoności oznacza spokój ducha, zaczerpnięty został z równań matematycznych. Natomiast w przenośni oznacza niezmienność, czy to w kontekście uczuć, czy sytuacji, która dla naszego dobra powinna zostać w stanie, w jakim ją zastaliśmy.

Zwierzęca łapka – znaczenie

Wielbicieli czworonogów z łatwością można uradować motywem zwierzęcej łapki. Warto skorzystać z propozycji biżuterii sentymentalnej, która może przypominać nam o naszym pupilu. Zwierzęca łapka czy to w postaci zawieszki do bransoletki, broszki, czy wisiorka będzie idealnym prezentem dla osób, dla których zwierzęta w ich życiu są bardzo ważne.

Symbole wiktoriańskiej biżuterii – półksiężyc i księżyc

Znaczenie kształtów zawieszek zbliżonych do półksiężyca to przede wszystkim zapowiedź zmiany, tej o pozytywnym wydźwięku. Półksiężyc i księżyc odnoszą się także do kobiecości, a właściwie do wielkiej mocy i siły, jaka drzemie w kobietach.

Co symbolizuje biżuteria, której motyw przewodni to łapacz snów?

Osoby, których serce skradł styl boho, czy etno zapewne znają indiańskie wierzenia, które stały się podstawą do stworzenia wyjątkowego symbolu. Jest to magiczny symbol oznaczający ochronę przed różnego rodzaju koszmarami, będący amuletem, który należy trzymać w swoim otoczeniu. Chodzi oczywiście o łapacz snów. To także motyw symbolizujący życie, jego krąg, powtarzalność. W sam wygląd tego rzeczywistego przedmiotu wpisana jest metafora sieci, która nawiązuje do połączeń wewnątrz rodzinnych kręgów. Znaczenie tego rodzaju kształtów zawieszek to przekierowanie uwagi na wewnętrzne ja, skupienie się na swoim rozwoju, realizacja planów i marzeń. Łapacz snów jako element biżuterii ma znaczenie podobne do drzewka, ponieważ również odnosi się do cyklu życia.

Popularny motyw skrzydeł – symbol skrzydła anioła

W religii katolickiej symbol skrzydła anioła nawiązuje do Ducha Świętego. Ale także ze względu na oczywiste powiązania kojarzy się z lekkością, która przypisywana jest ptakom. Zawieszki w kształcie skrzydeł mają zapewniać ochronę i autorytet. Wisiorek z motywem skrzydła anioła oznaczał także opiekę. Biżuteria skrzydła anioła będzie idealna dla osób świadomych swoich potrzeb i pewnie dążących do realizacji planów. Jest utożsamiana z ambicją i wiedzą.

Kamienie szlachetne – symbolika

Kamienie szlachetne należą do szczególnej odmiany biżuterii sentymentalnej, ponieważ część z nich, przede wszystkim diament, wykorzystywany jest przy powstawaniu pierścionków zaręczynowych. Ich trwałość, niezawodność to symbolika miłosnej biżuterii, która ma zapewniać siłę i wieczność relacji. O tej niezmienności diament wręcz opowiada piękne historie i roztacza ich wizje w kontekście miłości. Rubin symbolizuje namiętność. Równie popularny jest zielony klejnot, czyli szmaragd, który utożsamiany jest z siłą i witalnością. Symbolika kamieni szlachetnych zakłada, że posiadają one lecznicze moce, które są pomocne w chwilach zwątpienia. Ametyst ma chronić właścicielkę przed wszelkim złem w postaci wykierowanych w nas niepokojących intencji, czy nieszczerości. Szafir tożsamy jest z nieśmiertelnością i mądrością. Natomiast topaz będzie pomocny podczas zmagań z różnymi przeciwnościami losu. Symbolika kamieni szlachetnych podkreśla pozytywny wpływ tego rodzaju biżuterii na nasz nastrój i ogólne samopoczucie. Dlatego sprawdzają się idealnie w roli amuletu. Już w czasach starożytnych były one niezwykle doceniane, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by obecnie w naszej świadomości wciąż żywa była symbolika kamieni szlachetnych, która jest tajemnicza, przez co unikatowa.

Wybierz swój motyw i stwórz własną kolekcję biżuterii sentymentalnej

Jeśli wśród biżuterii szukamy prezentu dla ważnej dla nas osoby warto mieć na uwadze różne znaczenia zawieszek, czy wisiorków, które bardzo często zaczerpnięte są z różnych, nawet pradawnych kultur. Posiłkując się wiedzą, co jest ulubionym motywem damskiej biżuterii jesteśmy w stanie podarować upominek, który będzie prezentem trafionym.

Oczywiście zawsze możemy nadać nowe znaczenie naszej biżuterii, sami stworzyć jej unikatową symbolikę. Wybierz biżuterię, które pasuje do Ciebie lub osoby obdarowanej i stwórz wokół niej wyjątkową opowieść. Niech symbolizuje waszą przyjaźń i niespotykaną więź. Niech jej symbolika będzie tylko wasza.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z wyjątkowymi propozycjami biżuterii w naszym sklepie.

Podobne posty